JEEPform: Milionerzy

By Mefi • Scenariusze • 28 Lut 2013

milionerzy

Wstęp

Milionerzy to gra w tworzenie bohatera. Tworzymy człowieka dając mu przeszłość. A przeszłość określa to kim człowiek jest w danym momencie. Inspiracją do gry jest film Slumdog i jako źródło inspiracji warto go przed grą obejrzeć.

Głównym bohaterem Milionerów jest osoba biorąca udział w popularnym na całym świecie programie telewizyjnym. Widzimy bohatera jak wchodzi na scenę i zajmuję miejscę na przeciwko prowadzącego. Uściski dłoni, prezentacja gracza i rozpoczęcie gry. Bohater walczy o wygranie miliona. To czy go zdobędzie zależy od wielu czynników ale przede wszystkim od wiedzy. A wiedza w zdecydowanej większości wynika z doświadczenia życiowego. Różne informacje łączymy z konkretnymi wydarzeniami czy scenami. Wiemy jak się nazywała autorka sławnych kryminałów bo w szkole wbijano nam jej nazwisko do głowy, znamy nazwę najwyższego szczytu tatr bo kiedyś na nim byliśmy, wiemy ile się jedzie z Otwocka do Warszawy bo robimy to codziennie. Jednak w naszej grze gracz a tym samym bohater nie jest w stanie samodzielnie odpowiedzieć na zadawane mu pytania. Otóż on nie posiada doświadczenia i wiedzy, jest jak czysta karta. I ta karta w trakcie gry będzie zapisywana przez pozostałych graczy.

Przebieg gry

Wybieramy gracza, który weźmie udział w programie Milionerzy. Prowadzący (MG, który gra też prezentera telewizyjnego) przygotowuje bądź wybiera zestaw pytań. Pytania do każdej gry są przygotowywane osobno. Pytania nie są i nie muszą być logiczne, chodzi o to aby zapytać bohatera ale też gracza o coś czego wiedzieć nie może. Możliwe jest tworzenie dowolnych konwencji jak choćby gra w Kosmosie, czy w alternatywnej rzeczywistości.

Pozostali gracze stają się autorami przeszłości naszego bohatera. Po zadaniu każdego pytania przenoszą się wraz z uczestnikiem Milionerów do świata jego wspomnień. Tam starają się podsunąć mu odpowiedź na zadane pytanie. Sugerowana odpowiedź może być zła lub dobra (zależnie od tego czy w Przeszłości wygrają Plusy czy Minusy). Każde pytanie wiążę się z przynajmniej jedną sceną. Zadaniem sceny jest podsunięcie bohaterowi odpowiedzi.

Zasady

Gracz (grający w Milionerów)
Przeszłość (grupa tworząca sceny)
Plusy (gracze z Przeszłości mający za zadanie podać Graczowi poprawną odpowiedź)
Minusy (gracze z Przeszłości mający za zadanie podać Graczowi niepoprawną odpowiedź)

Koła ratunkowe – Gracz dysponuje trzema kołami ratunkowymi. Koła można wykorzystać w dowolnym momencie gry.

50/50: Dwa pytania błędne zostają odrzucone.

Pytanie do publiczności: Gracz zadaje pytanie publiczności, którą stanowią gracze Przeszłości.

Telefon do przyjaciela: Gracz wybiera przyjaciela z Przeszłości, do którego chce zadzwonić z pytaniem.

1. Scena musi się odbyć od początku do końca.

2. Scena musi być ogólnie zaplanowana przez Przeszłość.

3. Nie jest jawnym kto w Przeszłości jest Plusem a kto Minusem. Pokażą to działania.

4. Odpowiedź na pytanie nie może być podana w bezpośredni sposób, trzeba ją zasugerować, nakierować na nią bądź w inny dyskretny sposób podsunąć Graczowi.

5. Gracz bierze udział w scenach jednak nie bierze udziału w ustalaniu ich przebiegu. Musi być elastyczny podobnie jak i Przeszłość, która powinna go naprowadzić na rodzaj sceny i jej sens.

6. Poziom trudności kolejnych pytań determinuje podział Przeszłości. W pierwszych pytaniach udział graczy przeszkadzających jest niewielki. Wraz ze wzrostem stawek rośnie i trudność pytania. W Przeszłości zaczynają dominować Minusy, tym samym Graczowi trudniej jest wyłowić poprawną odpowiedź.

7. Podział na Minusy i Plusy jest losowy. Przed każdą sceną gracze losują przynależność i w danej scenie zachowują się zgodnie z nią.

8. Jeśli Gracz wygra milion, Minusy z całej gry stawiają mu Piwo.

Łukasz Nieścierewski, Maciej Tomaszewski

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *